Windows 8 ilk çıktığında windows maceramın sonuna geldiğini düşünmüştüm. Kötü bir işletim sistemi ve özellikle geliştiriciler için daha fazla zaman kaybı olabilecek özellikler içeriyordu. En çok etkilendiğim özellik başlat menüsünün yok olmasıydı. Yıllardır alışıla gelmiş özellik birden yok olamazdı. Ama klasik microsoft stratejisi yapacak birşey yok. Sürekli arayüz değişimi içerisinde olan işletim sistemi ile çalışmanın zorluklarından kurtulmalıydım. En kısa zamanda bir tane MAC alıp yoluma devam etmem gerektiğini düşündüm. Kısa bir aradan sonra Macbook PRO 15″ Modeline geçiş yaptım.

    Yaklaşık 1 aylık mac kullanıcısıyım, windowstan sonra alışması biraz zor olsada sistemin kullanılabilirliğine alışmak pek zaman almıyor. PHP & MySQL kullanarak web projeleri geliştirip HTML CSS3 ilede arayüz tasarımı yapıyorum. Fakat en önemli sorun yaptığım tasarımı İnternet Explorer denen web tasarımcıların baş belası tarayıcıda nasıl test edeceğim. IE’nin OSX versiyonu olmadığı için windowstan kurtulmak hiçde kolay olmuyor. Paralels Desktop 9 lisansı alarak windows işletim sistemini OSX içerisinde sorunsuz olarak kullanabiliyoruz. Paralels Desktop uygulamasının ücretsiz alternatifi Virtualbox var. Ama paralels kadar esnek değil.

    OSX’in en önemli avantajlarından biridir virüs sıkıntısının olmaması. Satın aldığım uygulamalardan hediye olarak 1 yıllık Kaspersky lisansı verdiler. Fakat hiç kullanma gereksinimi duymadım. Photoshop ve Phpstorm uygulamalarını sıkça kullanıyorum. Uygulamarın windows’a göre daha performanslı çalışması gibi bir beklentim yoktu. Sadece sürekli arayüzü değişen bir sistem olmasın stabil olup yıllarca sorun çıkarmadan çalışsın. Bu beklentimi Macbook PRO gerçekten çok iyi karşılamaktadır. Icloud entegresi ile tüm bilgilerim otomatik olarak yedeklendiği için format sonrası ayar yapmaya hiç gerek kalmıyor. Apple ID ile sisteme giriş yapmak yeterli veriler eski haline geliyor.

    1992 Hatay/Dörtyol doğumluyum. Akdeniz Üniversitesi Akseki MYO'da Bilgisayar Programcılığını bitirdim. Freelancer olarak web tasarım işleri yapmaktayım. Boş zamanlarımda ise okuğum kitaplardan aklımda kalanları ve tecrübelerimi burada paylaşmaktayım.

    Yanıtlayın