Uzun zamandır bloğuma makale ekleyemiyorum. Ama son zamanlarda yaşadığım bazı sorunları sizlerde yaşamayın diye yazma gereksinimi duydum.

  Yıllardır Reseller hizmeti aldığım firmadan ayrılalı 1 ay kadar oldu. Hosting firmasının uptime süresi, teknik desteğe ulaşamama gibi bazı sorunlar, müşterilerim ile sorunlar yaşamama sebep oluyordu. Neyse ki hiç müşteri kaybetmeden yeni bir firmaya sorunsuz olarak geçiş yaptım.

  Ocak ayının başında İnternetbilisim firmasının R10 üzerinde SSD’li Reseller ilanını gördüm ve bazı görüşmeler sonucunda bu firmaya geçme kararı aldım.  Firma siteleri CPanel ile taşıma sürecinde çok yardımcı oldu, nede olsa yeni müşteriyiz her istediğini yapmak lazım… Aradan bir ay geçti geçti ama nasıl geçti!! Hani derler ya “O kadar kusur kadı kızında da olur.” evet her firmanın bazı kusurları olabilir, eksikleri olabilir bunlar giderilir ama biz parayı aldık müşterinin isteğide nedir gibi bir yaklaşım ile sorunlarım günlerce çözülmedi. Bunun sonucunda tabi müşterilerimi kaybetme noktasına geldim. En önemliside müşterilerim sunduğum hizmetten şikayet etmeye başladı, yinemi sunucu kapalı, yine çalışmıyor vs.

  Ne kakalarsak o kardır felsefesi çoğu Türk hosting firmalarının! baş tacı olmuş, hizmetin ilanını gördüğüm sayfada yıllık alımlarda  1 adet SSL Hediye edileceği yazıyordu, satın almamın üzerinden 1 ay geçti ama ortada SSL yok, neyse sorun etmedim zaten ihtiyacımda yok ama hizmet nerede?

  Ürünü alırken ısrarla üstüne basa basa söylediğim bazı 1-2 özellik 2-3 hafta sonra kapatılıyor, hemde hiç haberim olmadan. Tabi fazla sürmez sitelerimin sorun vermesi, ardından da telefonlar susmaz saatler geçmezki sorun düzelsinde müştelerin siteleri açılsın.

  Taksitli alışveriş yada aylık hizmet almak gibi bir huyum yoktur genelde yıllık alırım. Yine aynı hatayı yaparak yıllık aldığım hizmetin kalan 11 ayı için iade istedim, sizce ne cevap aldım…

  Ben yandım siz yanmayın bu firmayı kesinlikle tavsiye etmiyorum.

  Bu tür sorunun aynısını sanırım 2011-2012 yıllarında GüzelHosting ilede yaşadım. Yıllık ödeme yaptım, 1 hafta sonra terkettim ve iade yapılmadı. Alıpta vermemek, sattık ya la boşver başka müşteri buluruz yaklaşımı oldukça hosting firmalarımızdan elbette bir RackSpace, Amazon, Dijital Ocean hizmetini bekleyemeyiz.

  Anladımki bu işi gavurlar yapıyor, hemde çok çok iyi yapıyor.

  Yazıyı duyurmak amacı ile R10 üzerinden açtığım konunun ardından 10dk geçmeden VPS sunucum DDOS saldırısı almaya başladı, neyseki birkaç ayarlama ile sorunu çözdüm.

  1992 Hatay/Dörtyol doğumluyum. Akdeniz Üniversitesi Akseki MYO'da Bilgisayar Programcılığını bitirdim. Freelancer olarak web tasarım işleri yapmaktayım. Boş zamanlarımda ise okuğum kitaplardan aklımda kalanları ve tecrübelerimi burada paylaşmaktayım.

  3 Yorum

  1. Omer - Şubat 5, 2016 01:44

   R10 konusunu sanırım hit çekmek için açtınız? 🙂

  2. Ramazan Apaydın - Şubat 5, 2016 11:07

   R10 üzerinden alınan bir hizmet ile ilgili yaşanan sorunların elbette R10 üzerinden paylaşılarak tüm kullanıcılara duyurulmasında bir sakınca yoktur.

  3. sinan - Mart 1, 2016 19:45

   Gerçekten öyle ben de 2 sene önce kadar bu firma ile çok sorun yaşadım.vurdumduymazlık ilgisizlik sonucu güzele geçtim ama güzel o kadar sorunlu değil bence en azından telefonları sürekli açık. desteğe de bakıyolar vardiyeli.hatta onlarla da sorun yaşadım sinirlenip iade istedim vereceklerdi sunucuyu değiştiler devam kararı aldım ancak konularına çok hakim değiller türkiyedeki firmalar bu bir gerçek.dediğiniz gibi yabancı sistemlerin en ucuzu bile çoğu firmadan iyidir.

  Yanıtlayın